Конспекти уроків
Тема: Опровідання «Пістрява
стрічка» Артура Конан Дойла
Мета: зацікавити
учнів особистістю і творчістю письменника;
навчити давати характеристику героям
на основі їх вчинків, ставленя до людей;
розвивати зв'язне мовлення;
формувати уявлення про
загальнолюдські цінності: гуманізм, справедливість;
виховувати спостережливість, логічне
мислення, любов до художнього слова.
Обладнання:
портрет А. Конан Дойла, виставка авторів детективного жанру (Жорж Сімерн, Агата Крісті,
Е.По, Д.Чейз, презентація
Епіграф: Шерлок Холмс –
це людина,
яка ніколи не жила, але яка ніколи
і не помре.
Орсон Уеллс
ХІД УРОКУ
І. Мотивація
навчальної діяльності
-
Діти, а скажіть мені, будь
ласка, чи всі ви сьогодні налаштовані на
розкриття таємниць? А що ж
таке «таємниця»? Які асоціації
викликає у вас це слово?
ТАЄМНИЦЯ – це
1.
Те, що приховується від інших, відоме не всім;
секрет.
2.
Те, що не пізнане, не стало відомим
або ще не доступне пізнанню.
-
Діти,
тож пригадайте, що таке д е т е к т и
в?(Це
слово має 2 значення: 1- літературний твір, зміст якого
присвячений розкриттю загадкового
злочину; 2 – агент таємної служби
розшуку, сищик).
-
А що
ж нас приваблює
в детективах?(це таємниця, яку
ми намагаємося розкрити).
-
Тож ви
сьогодні станете детективами, щоб розгадати загадки
А.К.Дойла в оповіданні
«Пістрява стрічка». Тож запишіть
в зошитах число і тему уроку.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
II. Оголошення теми і мети уроку
-
Сьогодні ми розглянемо твір Конан Дойля
«Пістрява стрічка», і знову поринемо в чудовий світ детективу. Нам потрібно
буде не лише аналізувати героїв твору, але й удосконалювати знання щодо дедуктивного методу від Шерлока
Холмса, використовуючи доказову базу і логіку, тобто знання тексту.
IІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.
Робота з виставкою книг письменників,
авторів детективного жанру.
-
Погляньте, скільки авторів працювали в
жанрі детективу (показує на виставку та портрети письменників)
-
А хто ж був родоначальником детективного
жанру? (Е. По)
-
До речі, саме його вважають учителем
Конан Дойла.
2.
Слово вчителя про А.К. Дойла
У 1887 р. молодий лікар Артур
Конан Дойль (тоді йому було лише 28 років) опублікував свою повість «Етюд в
багряних тонах». Тут уперше з’явився Шерлок Холмс. У 1890 р. письменник
надрукував другу повість про Ш.Холмса «Знак чотирьох». Від липня 1891 р. він
уже не розлучається зі своїм героєм і регулярно публікує новели про знаменитого детектива,
який поступово набуває в свідомості читачів усіх ознак реальної особи. Від 1892
р. до 1927 р. він видав 5 збірників цих оповідань, якими й досі, незважаючи на
те, що світ детективного жанру надзвичайно поширився, зачитуються мільйони
читачів.
3.
Робота з портретом та речами письменника
-
А тепер погляньте уважно на портрет
письменника та речі, які йому "належали". Спробуйте, користуючись дедуктивним методом
Шерлока Холмса, відтворити риси та звички, окремі моменти біографії його
загадкового автора - сера Артура Конан Дойла.
v Стетоскоп
Розповiдь
учня.
Ця рiч свiдчить про те, що її хазяїн мав
справу з медициною. Цим приладом він вислуховував серце i легенi своїх
пацiєнтiв. Звичайно, це Артур Конан Дойль – доброзичливий i чуйний лiкар, який
був i терапевтом, i педiатром, i хірургом.
v Географічна
карта
Розповiдь учня.
Таку рiч мiг мати при собi тiльки
мандрiвник. А як захоплювався мандрами Артур Конан Дойль. Ще з раннього
дитинства він мрiяв про них. І як тiльки отримав диплом лiкаря, вiдразу ж
записався корабельним медиком на китобiйне судно.
v Боксерська
рукавичка
Розповiдь учня.
О, ця рiч могла належати тiльки
спортсмену. Вiдомо, що сер Артур протягом свого життя займався спортом, а в
молодi роки захоплювався боксом, навіть вигравав у визначних суперникiв,
неодноразово був чемпiоном університету
v Ручка
Розповідь учителя.
Звичайнісінька ручка, а скільки
цікавого вона написала, принісши господареві всесвітню славу й безсмертя!
ІV. Засвоєння нового матеріалу
Перш,
ніж ви
будете розслідувати складну справу
«Пістрявої стрічки»,ми проведемо
з вами розумову
розминку.
Розумова розминка
ЗАВДАННЯ І
Ви маєте
виправити помилки, якщо вони є, в
моїх твердженнях,
використовуючи свої знання
і, звісно, логіку.
1.
В детективі
злочинець нам відомий
одразу. (Ні. Злочинець невідомий до
кінця твору).
2. Злочинець не
головний персонаж в
детективі.(Ні. Злочинець –
один із
головних персонажів).
3. В детективі
широко розкриваються теми
кохання і політики. (Ні.
Це не
так. Кохання і політика
в детективах згадуються
мимохідь).
4. Детективний твір побудований на
емоціях. (Ні. Такий твір
побудований на логіці).
ЗАВДАННЯ ІІ (телевізор) 4 слайд
До поданих
мною понять доберіть
правильне тлумачення:
Детективна
література? - художні твори
про розкриття злочину.
Злочин?-
протиправна,
протизаконна дія або
дії, за скоєння яких засуджують
до
покарання.
Інтелект? - розум, здібності людини.
Дедукція - міркування
від загального до
конкретного.
ВЧИТЕЛЬ. Своїм умінням
за допомогою дедуктивного
методу розв’язувати складні
питання доктор Джозеф
Белл неодноразово дивував
своїх студентів (а серед
них був і
Конан Дойл), тому саме він
і став прототипом
Шерлока Холмса.
Сьогодні ми з вами
проводимо власне розслідування, мета якого, в
тому числі, визначити і
те, в чому
полягає секрет популярності
героя А.К.Дойла. Тому зараз
ви в
парах попрацюєте над
анкетою, яка стосується Шерлока
Холмса. На анкетах зверху напишіть свої прізвища
і заповнюйте їх. А поки
ви працюєти, буде звучати
музика з кінофільму
про Шерлока Холмса, яких
в світовому кіномистецтві
доволі багато. Цю музику
написав композитор Дашкевич
до радянського фільму про
Шерлока Холмса.
Зріст - 6 футів, 1м 80 см
Вік - 40-45 років
Зовнішність - худий, високий, з
орлиним носом, з уважними
проникливими очима
Стать - чоловіча
Фах - приватний детектив
Сімейний стан
- неодружений
Місце проживання
- Англія, Лондон, Бейкер-стріт,
221Б
Коло спілкування
- доктор Ватсон, хазяйка місіс Хадсон, клієнти, детективи, агент поліції
Лестрейд
Звички,
схильності - палить люльку,
любить музику, грає на
скрипці, пише музичні твори,
захоплюється шахами, фехтуванням,
боксом
ВЧИТЕЛЬ.А звідки
вам усе це відомо?( з творів про Ш.Х.)А які твори
про Шерлока Холмса
ви читали?(«Собака
Баскервілів», «Блакитний
карбункул», «Спілка рудих»,
«П’ять апельсинових зернят», «Танцюючі чоловічки», «Пістрява стрічка»).
А
тепер увага!!! Звучить МУЗИКАз кінофільму
«Пригоди Шерлока Холмса».
Інсценізація зустрічі Шерлока
Холмса з Хелен
Стоунер («Пістрява стрічка»)
- Соня Бойко і Тарас Береза
-
Діти,
я сподіваюся, ви впізнали
і персонажів, і твір
Артура Конан Дойла. Так?
ВЧИТЕЛЬ.
Отже, Хелен Стоунер, відчуваючи небезпеку,
вирішила шукати допомоги
у Шерлока Холмса. Після
того, як вона сказала
вітчиму про намір
вийти заміж, в її життя
закрався страх, пов'язаний із
дивною поведінкою лікаря
Ройлотта та дивними
подіями в їхньому
будинку. Тож, щоб розплутати події
дивовижної історії,
пов’язаної зі смертю
сестри Хелен Стоунер
та з нею
самою, Шерлок Холмс починає
збирати деталі і
факти, спираючись на які, він
дійшов дедуктивних висновків. У
вас на партах
лежать конверти з картками-«уліками». Ваше завдання
за даною деталлю чи
фактом зробити висновок, як
це робив Шерлок
Холмс.
Слайд 5
Деталь
№ 1 – квиток за лівою рукавичкою міс
Хелен Стоунер ( це
квиток на зворотну
дорогу, із цього Холмс
зрозумів, що Хелен приїхала
до Лондона потягом
вранці).
Деталь № 2
- свіжі плями
грязюки на лівому
рукаві міс Стоунер
(їх Холмс
пояснив тим, що до
станції Хелен Стоунер
їхала розлогим шляхом
на відкритому візку).
Деталь № 3
- укрита синцями
рука міс Хелен (
це свідчення жорстого
поводження з нею).
Деталь № 4
- Заповіт покійної
дружини лікаря Ройлотта (він був
складений не на
користь Ройлотта, який втрачав
статки, якщо Джулія і
Хелен вийдуть заміж. І
це спонукало його
іти на злочин -
вбивство дівчат).
Деталь № 5
- запах сигари, сигарний дим (сигарний дим, що
проходив до кімнати
Джулії, яка була поруч
з кімнатою Ройлотта, свідчив про
те, що в кімнаті дівчини був
душник, але він був
дуже маленький, тому слідчий з
поліції його не помітив).
Деталь №6
- фальшивий шнур
до дзвінка (
Холмс зробив висновок, що
шнур - місток, по
якому щось могло
перебиратися від душника
до ліжка Джулії).
Деталь № 7
- ліжко, прикріплене до
підлоги (детектив зрозумів, що
це зроблено для того, щоб дівчина не
могла пересунути його. Ліжко
повинно було завжди бути в
одному положенні щодо
душника і фальшивого шнура
до дзвінка).
Деталь № 8
- стілець у
кімнаті Ройлотта (дослідивши за допомогою
лупи стілець, Холмс прийшов до
висновку, що лікар мав звичку
ставати на нього, щоб, очевидно, дістатися
до душника).
Деталь № 9
- сейф у
кімнаті Грімсбі Ройлотта (про нього
Шерлок Холмс здогадався
ще до того, як
його побачив, бо і
Джулія, і Хелен чули металеве
клацання в кімнаті
вітчима. В ньому лікар щось
або когось ховав
від дівчат).
Деталь № 10
- блюдечко з
молоком біля сейфу ( на питання, чи
є в будинку кіт, Шерлок
Холмс отримав негативну
відповідь, то, певно, є
якась інша невеличка
тварина, яку ховають у
сейфі. І це,можливо, змія!).
ВЧИТЕЛЬ.
А
тепер пригадайте,чи ще
хтось, крім Хелен Стоунер,
відвідав Шерлока Холмса того
ранку? (Так. Це був Грімсбі
Ройлотт, вітчим Хелен Стоунер).
-
Діти,
а чому
він прийшов до
детектива і чим
закінчилася ця зустріч? (Він прийшов
з погрозами, щоб Шерлок
Холмс не втручався
не в свої
справи, і продемонстрував свою
силу,скрутивши кочергу, яку потім
легко розігнув і
вирівняв Шерлок Холмс).
ВЧИТЕЛЬ.
Своїм приходом і
своїми погрозами містер
Ройлотт лише збільшив
бажання Шерлока Холмса
розкрити цю заплутану
справу. Тож спочатку Холмс
дещо з’ясував у
Лондоні. А саме, яким був
заповіт матері Джулії
та Хелен. І
яким він був? (коли кожна
дочка буде виходити
заміж, то вона мала право
отримати 250 фунтів із
загальних 750 фунтів).Таким чином, містеру Ройлотту
залишалася сама мізерія (якихось 250 фунтів)
з тієї суми у випадку, якщо
дівчата вийдуть заміж. Шерлок
Холмс зрозумів, що гаяти
час не можна
і разом з
доктором Ватсоном поспішив
до маєтку, де жила
міс Хелен з
вітчимом. Що йому вдалося
з’ясувати, досліджуючи будинок, ми
з вами вже знаємо і пояснили
це під час
розгляду деталів. Про те, що
ця справа не
тільки заплутана, а ще й дуже
небезпечна, свідчать ті запобіжні
заходи, до яких вдався
детектив в будинку
Ройлотта, сидячи з доктором
Ватсоном у кімнаті, в
яку вітчим переселив Хелен. Чим були
озброєні Шерлок Холмс і
доктор Ватсон того
вечора? (Вони взяли револьвери, а
Шерлок Холмс ще й
довгу току лозину, щоб
нею, як він
здогадався, загнати змію назад
туди, звідки вона приповзе).
ВЧИТЕЛЬ.
І, дійсно, лозина стала у
пригоді детективу: як тільки
змія з’явилася, а в
темряві її було
дуже важко побачити, можна було
тільки почути, Шерлок Холмс
почав люто шмагати
по фальшивому шнуру
до дзвінка. Що було далі, ви
знаєте, але буде доречним звучання
на уроці тексту
цього чудового оповідання. Тому прошу
тих, у кого є тексти, знайдіть розв’язку
цього епізоду, починаючи зі слів «Холмс
уже не хльоскав
лозиною, а пильно вдивлявся
в отвір душника». Знайшли? Зачитай…
ВЧИТЕЛЬ.
Дякуємо, Шерлоку Холмсе! Тепер і нам все
відомо до найменших
подробиць. Завдяки вашому дедуктивному
методу було розкрито
надзвичайно складну справу
і врятовано життя молодої
жінки.
Елементи
композиції
|
Епізоди
сюжетної лінії
|
Експозиція
|
Доктор Вотсон стисло характеризує принцип вибору справ
для розслідування Холмсом та визначає місце трагічного випадку з родиною
Ройлоттів в історіях про розслідування злочинів сищиком-інтелектуалом.
Для
запису учнями: Вотсон про Шерлока Холмса і справу родини Ройлоттів.
|
Зав’язка
|
Прихід Хелін Стоунер на Бейкер-стріт 221-б, її
розповідь про власні страхи, жорстокого вітчима та смерть сестри-близнючки
Джулії.
|
Розвиток
дії
|
Хелін детально розповідає Холмсу про смерть своєї
сестри, про своє майбутнє заміжжя з Персі Армітіджем, про несподіваний ремонт
в її кімнаті та необхідність спати в кімнаті сестри, про тихий свист, який
вона чула вночі.
Холмс вирішує діяти, не зволікаючи. Він має таємно
оглянути будинок Ройлотта, про що й домовляється з Хелін.
Після того, як Хелін пішла у своїх справах, на
Бейкер-стріт 221-б з’являється розлючений Ройлотт і з погрозами вимагає від
Холмса не «пхати носа у його справи».
Після того, як Ройлотт залишив помешкання, Холмс
знаходить документи,які підтверджують, що лікар Ройлотт мав мотиви до
вбивства обох пасербиць. Холмс і Вотсон терміново від’їздять то Стоук-Морана,
підозрюючи, що старий мерзотник буде форсувати події.
Холмс уважно обстежує будинок ззовні та всередині й
знаходить докази злочинних намірів Ройлотта.
Для запису
учнями: Ранковий візит.
Розповідь Хелін
Стоунер про суть справи.
Ройлотт намагається залякати Шерлока Холмса.
Холмс знайомиться з умовами заповіту місіс Стоунер.
Огляд будинку Ройлотта в Стоук-Морані.
Холмс і Вотсон складають план дій.
|
Кульмінація
|
Холмс готує засідку для Ройлотта в кімнаті покійної
Джулії. Вотсон посвячений у плани Холмса, а дівчина знає тільки те, що
потрібно для проникнення сищика і його друга в будинок. Шерлок Холмс рятує
життя Хелін Стоунер. Ройлотт стає жертвою своїх злочинів.
Для запису
учнями: Засідка.
Ганебна смерть лікаря Ройлотта.
|
Розв’язка
|
Холмс і Вотсон проводжають Хелін до тітки в Харроу.
Неповоротке поліцейське слідство дійшло висновку, що Ройлотт «знайшов свою смерть внаслідок
необережного поводження зі своєю небезпечною улюбленицею — отруйною змією».
Холмс пояснює Вотсону незрозумілі деталі справи під час повернення додому.
Для запису учнями:
Холмс розтлумачує Вотсону
незрозумілі деталі справи родини Ройлоттів.
|
ВЧИТЕЛЬ.
А чи
не жалко вам
містера Ройлотта, який загинув
від власної змії ?
Учні-
Не може заслуговувати на співчуття
неправедна, груба, корислива
людина. Зате заслуговує на захоплення
і повагу людина, яка
намагається допомогти,
порятувати інших людей. І
такою людиною був
літературний герой творів
А.К.Дойла Шерлок Холмс. Тому
невипадково, що
найпопулярнішим музеєм Лондона
є музей Шерлока
Холмса на Бейкер-стріт, 221Б, в якому ми
зараз і побуваємо.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ
V.
Закріплення вивченого матеріалу
Слайд
6
ВЧИТЕЛЬ.
Наш урок
добігає кінця. Я всім вам
дякую за активну
участь у ньому
і наостанок хочу вам
запропонувати продовжити одне
з речень:
На уроці
я дізнався (дізналася)…
На
уроці я навчився (навчилася)…
На
уроці я зрозумів (зрозуміла), що…
Найцікавішим на уроці було…
Виставлення
оцінок
Домашнє завдання: Скласти
сенкан до образу
Шерлока Холмса
Анкета
про Шерлока Холмса
_______________________________________________
Зріст - _______________
Вік - ________________
Зовнішність______________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Стать - ______________
Фах - _________________
Сімейний стан
- _________________
Місце проживання
-_____________________________ ________________________________________________
Коло спілкування_____________________________________________________________________________________________________________________________________
Звички,
схильності______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Тема: Танцювальна техніка: ковирялочка, припадання, припадання
по точках
Мета: - формування вмінь, знань і навичок;
-
розвити
плавність рухів,правильність виконання позицій рук і ніг,розвити уважність.
-
виховувати
цікавість до вивченого матеріалу; життєтворчих,
естетичних морально-етичних , вольових засад особистості дитини
Методи:- словесний- розповідаю учням, як виконується
кожний рух;
-
наочний-
власний показ;
-
практичний-
самостійна робота учнів над новим матеріалом.
Тип заняття: комбінований.
Обладнання:
- танцювальна зала
- станки
- акомпонемент
Хід
заняття:
1.Організаційний момент.
Перевірка
готовності до заняття ( привітання, відмітка про присутність вихованців,
перевірка готовності дітей до заняття і правильна організація робочого місця ).
2.Виконання технічних вправ.
Учні стоять в колі
і виконують вправи на розігрів стопи,колін,рук,плечей,голови. Виконують
екзерсис біля станка.
3.Мотивація уроку.
Повідомляю тему
уроку. Нагадую учням,що вони повинні
розвити плавність рухів,правильність виконання позицій рук і ніг ,та
бути дуже уважними.
4.Повідомлення нового матеріалу.
Вивчення елементів
народного танцю: ковирялочка, припадання, припадання в поворотах.(по лініях на
середині залу)
Припадання або Проста
доріжка (спільна для жінок і чоловіків). Вихідне положення — третя позиція ніг.
На «раз» — невеликий злегка «виворітний» боковий крок правою ногою праворуч на всю ступню, трохи присідаючи. Ліву ногу відірвати від підлоги і наблизити ступню ззаду до правої, трохи нижче кісточки; коліно злегка зігнути і спрямувати вбік, підйом вільний;
на «і» ліву ногу опустити позаду правої на півпальці, злегка випрямляючи її в коліні (рис. 72).
Варіант доріжки на носок (спільний для жінок і чоловіків). Вихідне положення — шоста позиція ніг.
На «раз» — невеликий крок правою ногою вперед на всю ступню, трохи зігнувши її в коліні;
На «раз» — невеликий злегка «виворітний» боковий крок правою ногою праворуч на всю ступню, трохи присідаючи. Ліву ногу відірвати від підлоги і наблизити ступню ззаду до правої, трохи нижче кісточки; коліно злегка зігнути і спрямувати вбік, підйом вільний;
на «і» ліву ногу опустити позаду правої на півпальці, злегка випрямляючи її в коліні (рис. 72).
Варіант доріжки на носок (спільний для жінок і чоловіків). Вихідне положення — шоста позиція ніг.
На «раз» — невеликий крок правою ногою вперед на всю ступню, трохи зігнувши її в коліні;
на «і» ліву ногу поставити на півпальці поряд з
носком правої, коліно зігнути. Коліно правої ноги випрямити і т. д.
Корпус прямий або повертається то праворуч, то ліворуч (рис. 73).
Корпус прямий або повертається то праворуч, то ліворуч (рис. 73).
Ковирялочка.
Буває
два види: з притупами і без
притупів.
(Права нога на
носок, потім п’ятка,
притупи наліву ногу все те саме). Можна ковирялочку робити без притупів.
Подивитися на
екрані мастер клас виконання елементів народного танцю від викладачів взів та
діток, що навчаються народним танцям
5.Закріплення нового матеріалу.
Учні виконують вивчені елементи на середині
залу самостійно,відпрацьовують його та доводять до удосконалення. Виправляю та
пояснюю помилки учнів при виконанні
рухів.
Короткий етюд з
відомими рухами та нововивченими.
6.Підведення підсумків.
Визначаю учнів,які були уважними і старанними
під час усього уроку. Характеризую роботу учнів ,які не все зрозуміли.
7.Домашнє завдання.
Повторення та відпрацьовування ковирялочки та
припадання
Робимо уклін.
Тема: Моє спілкування з однолітками
Мета: ознайомити учнів з
правилами поведінки під час знайомства; розвивати уміння дітей спілкуватися і
підтримувати товариські стосунки в класі, між хлопчиками і дівчатками, в школі
з однолітками. Виховувати тактовне ставлення один до одного.
Обладнання: наочність,
картки, проектор, комп’ютер, повітряні кульки, маркери, 2 ватмани малюнки
хлопців.
Форма проведення: тренінг
Очікувані результати
учні зможуть:
·
назвати риси
справжнього друга;
·
назвати риси
характеру, які перешкоджають мати друзів;
·
навести приклад
ситуації, коли не варто погоджуватися на пропозицію друга;
·
наводити приклад
насилля (бійки, здирництва, знущання тощо) та негативні наслідки цього;
·
звертатися по
допомогу, якщо став жертвою насилля.
План
І. Організаційний
момент
Мета заняття (слайд 2)
Мої очікування (слайд 3)
Складання правил заняття. (слайд
4)
ІІ. Налаштування
на роботу
ВПРАВА «ЗНАЙОМСТВО»
Кожен учень називає себе по
імені та характеризує рису характеру, що починається на одну із літер свого імені. (слайд 5)
Вправа «Справжній друг».
Підніміть руку ті, у кого є
друзі. А тепер по черзі назвіть себе, ім’я свого друга і те, що ви любите
робити разом.
Підсумок: «Отже, друзі – це дуже важливі люди у вашому житті, з
якими ви маєте спільні інтереси і захоплення».
Тест «Чи гарний ви друг»: (слайд 6)
1. Ви знаєте багато цікавих історій про одного зі своїх
приятелів. Що ви зробите:
а) розповісте їх іншим людям;
б) розповісте, не назвавши імен;
в) залишите історії при собі?
2. Ваш друг часто бере щось у вас, але ніколи не повертає
взяту річ. Зараз він хотів би взяти коштовну відеокамеру. Що ви будете робити:
а) скажете, що зараз камери у вас немає;
б) дасте її;
в) відмовите, пояснивши причину?
3. Друг випадково розбив ваш годинник. Ваші дії:
а) відмовитесь від нового годинника, але влаштуєте
маленький скандал.
б) вимагатимете гроші;
в) скажете, що і без того збиралися купити новий;
4. Ваш друг підтримує відносини з людиною, яку ви не любите.
У такому випадку:
а) скажете другові, що він повинен вибрати між вами й
іншим.
б) припините стосунки з другом; :
в) нічого не скажете і будете продовжувати дружні
відносини;
5. Почуваєте, що у вашого друга незабаром будуть великі
неприємності. Тоді ви:
а) порвете стосунки з ним, щоб не постраждати самому;
б) продовжите дружбу.
в) відверто поговорите з ним;
6. Вважаєте, що дійсний друг повинен:
а) ділитися з вами всім;
б) залишати свої думки і проблеми при собі.
в) говорити тільки те, що хоче;
7. Вам відомо, що другові потрібні гроші, і у вас їх
досить, щоб, йому їх дати. Ви говорите:
а) «переб'єшся! Мені вони й самому стануть у нагоді».
б) «візьми їх, доставиш мені задоволення»;
в) «згадай, скільки разів ти мені допомагав. Моя послуга
ніщо в порівнянні з цим»;
8. Що ви зробите, якщо вам потрібно позичити гроші в
друга:
а) натякнете здалеку;
б) попросите в борг;
в) нічого йому не скажете.
9. Ваш друг купив одяг, що, як вам здається, йому не
пасує, тоді ви:
а) скажете, що він виглядає смішно;
б) скажете, що ця річ не для нього, і поясните, чому;
в) нічого не скажете.
10. Ви вважаєте, що ваш друг:
а) менш розумний, ніж ви;
б) більш розумний, ніж ви;
в) ви обидва на одному інтелектуальному рівні.
Підрахунок балів (слайд 7)
Уміння
обирати хороших, надійних друзів дуже важливе. А чи знаєте ви, яким має бути
справжній друг? Давайте про це поговоримо.
1.
Наклеїти на дошку
малюнок «Справжнього друга». Нижче поставити знаки «+» і «-».
2.
Роздати дітям
картки і запропонувати по черзі виходити до дошки, написане на картці
прикріплювати у колонку «+» або «–».
Картки.
1.
Завжди
смішить своїх друзів, намагається покращити їм настрій.
2.
Має
гарні іграшки, але нікому їх не дає.
3.
Дружить
тільки для власної вигоди.
4.
Завжди
готовий захистити свого друга, якщо хтось його ображає
5.
Завжди
готовий вислухати друга і допомогти.
6.
Підбиває
друзів на погані вчинки(прогуляти урок, збрехати).
7.
Відмовляється робити щось погане і відмовляє
від цього друзів.
8.
В
усьому підтримує свого друга, навіть якщо це може комусь зашкодити.
9.
Міняє
друзів, як рукавички.
10.
Розпускає
плітки про свого друга.
11.
Намовляє
друзів проти інших дітей.
12.
Не
розкриває таємниць, які йому довірив друг.
13.
Багато
обіцяє, але нічого не виконує.
14.
Запрошує
на свій день народження тільки тих, хто приносить дорогі подарунки.
15.
Забуває
про день народження друга.
16.
Вітає
друзів зі святами.
17.
Ніколи
не ділиться з друзями цукерками чи іншими смаколиками.
18.
Читає
без дозволу особистий щоденник друга.
19.
Насміхається
над другом, критикує його одяг і зачіску.
20.
Допомагає
другові з домашніми завданнями, пояснює те, що той не зрозумів.
21.
Співчуває
другу, коли в того неприємності, втішає його.
22.
Зловтішається,
коли друг отримує низьку оцінку.
23.
Відвідує
друга в лікарні.
24.
Любить
говорити тільки про себе.
25.
Цікавиться
справами свого друга.
26.
Не
обманює своїх друзів.
27.
Навчає
друга робити те, що вміє сам.
28.
Приділяє увагу своєму другові: телефонує,
підтримує його в соціальних мережах.
29.
Забороняє своєму другові спілкуватися з
іншими дітьми.
Підсумок: «Справжній друг – це той, хто……….»
ІІІ. Мотивація
діяльності
Де школяр здебільшого
проводить свій час? Удома, в школі, у дворі, інколи на заняттях музикою,
спортом.
На школу й
усе, пов’язане з нею, у вас йде багато часу. Причому що старшим є учень, то
більше часу він проводить у школі. Ось чому так важливо мати гарні стосунки з
однокласниками – адже вони перебувають поруч із вами більшу частину вашого
шкільного життя.
Сьогодні ми
поговоримо про спілкування хлопчиків і дівчаток, ви дізнаєтесь, як себе
поводити при знайомстві, як підтримувати товариські стосунки з однолітками. Тема
нашого виховного заходу «Твоє спілкування з однолітками».
ІV. Практична
частина
Робота в групах. 4 групи. (слайд 8)
Об'єднайте учнів у 4 групи («зима», «весна», «літо», «осінь»).
Зараз кожна група отримає
ситуацію і поміркує, як повинен поводитися у такій ситуації справжній друг.
Кожна група підготує сценку.
Ситуація
1. Твій
друг засмутився через низьку оцінку.
Ситуація
2. Твою
подругу дражнять однокласники.
Ситуація
3. Твій
друг посварився з батьками і збирається втекти з дому.
Ситуація
4. Твоя
подруга боїться йти додому, бо надворі стемніло.
Демонстрація сценок.
Обговорення:
1.
Як ви думаєте,чи є
зрадником той, хто розповів дорослим про те, що друг збирається втекти з дому?
2.
Кому краще про це
сказати? (своїм батькам, шкільному
психологу, вчителю…..).
Підсумок: «Друзі повинні підтримувати одне одного, та якщо хтось
збирається зробити щось небезпечне, обов’язок друзів – спинити його».
ВПРАВА «ЗБЕРИ ПРИСЛІВ’Я» (слайд 9)
ВПРАВА «КВІТКА ДРУЖБИ» (слайд 10)
ВПРАВА «ПОТЯГ ДРУЖБИ» (слайд 11)
ВПРАВА «АТОМИ І МОЛЕКУЛИ» (слайд 12)
ВПРАВА «КОШИК ДЛЯ СМІТТЯ» (слайд 13)
Як ви
вважаєте, що таке спілкування? (відповіді
учнів)
Спілкування – це обмін
думками, враженнями. Спілкування може відбуватися не лише між тими, хто бачить
одне одного, а й по телефону, за допомогою пошти, через Інтернет тощо.
ПЕРЕГЛЯД ВІДЕО «ПРАВИЛА СПІЛКУВАННЯ» (слайд 14)
Нерідко
буває, що хтось недочув чи неправильно зрозумів іншого. Через це можуть
виникати непорозуміння, які призводять до неприємностей.
На жаль,
діти не завжди вміють мирно розв’язувати свої проблеми. Тому в школі
трапляються сварки, бійки, обзивання, знущання над слабшими. Буває не приймають
у гру чи виганяють з неї, псують чиїсь речі. Усе це прояви агресії і насилля,
які ще називають булінгом. А вимагання грошей, чужої власності є
найнебезпечнішими випадками булінгу, за які винуватці та їхні батьки
відповідають за законом.
Давайте
переглянемо відео. Як не стати учасником булінгу.(відео)
1.
Які можна зробити
висновки?
2.
Що допомагає
порозумінню між однолітками?
3.
Як же діяти тому,
кого ображають? Як ви вважаєте? (відповіді
учнів)
Підсумок: «Щоб вистояти у нелегкій ситуації, краще не сприймати
образи близько до серця, спробувати знайти однодумців. Найчастіше через деякий
час образи припиняються. Але все одно потрібно звернутися по допомогу до
батьків, учителів чи шкільного психолога. Якщо хтось з однокласників відволікає
вас на уроці, тактовно скажіть йому, що вам необхідно вчитися. Якщо ж це не
допомагає, попросіть вчителя про допомогу.
Коли сильніші
відбирають у слабших кишенькові гроші, слід попередити кривдника, що його дії –
злочин, і обов’язково слід звернутися по допомогу до класного керівника,
чергового вчителя чи будь-кого з дорослих».
Покращення комунікації між хлопчиками та дівчатками.
У вашому віці хлопчики хочуть
спілкуватися здебільшого з хлопчиками, а дівчатка – з дівчатками. Вважають, що
з дітьми протилежної статі їм буде
нецікаво. І через це іноді багато втрачають. Хлопчикам і дівчаткам можна знайти
спільні інтереси, щоб разом цікаво проводити дозвілля.
V. Рефлексія
Або Відкритий мікрофон.
По черзі пропоную продовжити
фразу «На цьому тренінгу я зрозумів…….»
ВПРАВА «СМАЙЛИК» (слайд 15)
Вправа «Прощання» (слайд 16)
Стати в коло, узятися за руки і тричі промовити:
«Разом нас багато, нас не подолати».
До побачення (слайд 17)
6 клас
Тема:
Самооцінка і здоров'я
Мета: сформувати
знання про самооцінку людини, розглянути
види самооцінки та її вплив на
поведінку і здоров'я, розвивати вміння
критично та зважено мислити, виховувати адекватне
ставлення до власної самооцінки.
Матеріали
та обладнання: окремі аркуші паперу, олівці,
фломастери.
Поняття: самооцінка,
види самооцінки, формування адекватної самооцінки.
Тип
уроку: комбінований.
Хід
уроку
І.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Знайомство
Запропонуйте
учням по черзі продовжити фразу: «Я поважаю себе за…»
- Вправа
«Зате ти...»
На
окремому аркуші паперу напишіть своє
прізвище та імʼя, а знизу напишіть якийсь
один свій недолік та передайте свій лист
однокласникам. Вони пишуть знизу «...зате ти...»
і далі якусь вашу позитивну якість:
(усе що завгодно: у тебе дуже гарні очі, ти краще за
всіх розказуєш анекдоти тощо).
—
Чи дізналися ви про себе щось нове?
II.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Підготуйте
скриньку з люстерком усередині.
Слово
вчителя: «Зазирнувши до цієї скриньки, ви побачите свого найкращого друга. Але
поки що не розкривайте таємниці, щоб кожен міг побачити його на власні очі».
Коли всі побачать своє відображення, запитайте: «Хто ваш найкращий друг? Як ви
гадаєте, чому людина має любити і поважати себе?»
Підсумуйте:
«Щира повага до інших людей завжди ґрунтується на повазі до себе. Пам’ятайте
золоте правило моральності: “Стався до інших так, як ти хочеш, щоб вони
ставилися до тебе”».
Слово
вчителя: «Наша самооцінка складається з того, як ми оцінюємо себе у різних
ситуаціях: у навчанні, в спорті, у спілкуванні з друзями. Наприклад, ми можемо
вважати себе хорошим спортсменом, але не досить вправним кухарем». Перегляд
мультфільму «Баранець і Кролень»
Запитання
для обговорення:
•
Як почувався Баранчик, коли його позбавили шубки?
•
Хто допоміг йому повернути гарний настрій?
•
Який урок виніс Баранець із цієї ситуації?
Підсумуйте:
«Треба завжди поважати і цінувати себе
Слово
вчителя: Кожна людина є унікальною особистістю з
певними якостями. Наші уявлення про себе
складаються з власних думок про себе та
оцінок оточуючих. Із цих компонентів складається
наша самооцінка.
Психологічний тест для визначення
самооцінки
Якості особистості
|
Оцінка
від 1 до 7 |
1. Зріст:
від низького до високого
|
|
2.
Сила: від слабкого до сильного
|
|
3.
Здоров’я: від хворого до здорового
|
|
4.
Краса: від некрасивого до прекрасного
|
|
5.
Доброта: від злого до доброго
|
|
6.
Навчання: від невстигаючого до відмінника
|
|
7.
Щастя: від нещасливого до щасливого
|
|
8.
Любов, яку ви отримуєте від навколишнього світу, людей: від нелюбимого
людьми, світом і до улюбленця всіх
|
|
9.
Сміливість: від несміливого до сміливого
|
|
10. Благополуччя: від неблагополучного до
благополучного
|
|
- Методична
порада
Для
активізації пізнавальної діяльності учнів можна застосувати прийом «Приваблива
мета». Тому розшифрування результатів тесту відкладається на завершальний етап
уроку, і після засвоєння основних понять.
Увага!
За бажанням учні вдома (за допомогою батьків) можуть пройти більш розгорнутий
тест на визначення самооцінки особистості. (Роздавальний матеріал до уроку.)
- Повідомлення
теми уроку, постановка мети й завдань уроку
IV.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Поняття самооцінки. Види самооцінки
- Розповідь
учителя, заповнення таблиці
Самооцінка —
це оцінка людиною власних якостей, переваг і недоліків.
Термін
«самооцінка» підкреслює оціночний характер
уявлень про себе, у ньому присутні елементи порівняння себе з якимсь зовнішнім
еталоном, іншими людьми або моральним
ідеалом.
Самооцінка може бути завищеною, заниженою та адекватною, і саме остання сприяє
розвитку людини. Завищена або занижена утруднюють цей процес. Те, як людина
оцінює
себе, частково залежить від її соціального статусу, але і це більш від оцінок,
які вона отримує від значимих для неї осіб.
Адекватна
самооцінка — це коли людина реально оцінює себе,
бачить як свої позитивні, так і негативні якості. Людина здатна адаптуватися до
мінливих умов соціального середовища.
Занижена
самооцінка властива людям,
схильним сумніватися в собі, приймати на
свій рахунок зауваження, невдоволення інших
людей, переживати й турбуватися з незначних
приводів. Такі люди часто не впевнені
в собі, їм зазвичай складно прийняти
рішення, настояти на своєму. Вони дуже чутливі.
Завищена
самооцінка — це коли
людина вірить у себе, відчуває себе «на
коні», але іноді, будучи впевненою у своїй
непогрішності, вона може потрапити в
складну ситуацію, коли потрібно відмовитися
від звичного погляду на речі і визнати чужу
правоту.
Формування
самооцінки відбувається:
- на
основі оцінок оточуючих;
- через
оцінку результатів власної діяльності;
- на
основі співвідношення реального та
ідеального уявлення про себе.
2.
Вплив самооцінки на поведінку і здоров'я людини
- Інтерактивна
вправа «Метод ПРЕС»
Запитання:
чи може самооцінка впливати на поведінку і
здоров’я людини?
1.
Позиція.
Я
вважаю, що...
(Висловте
свою думку, поясніть, у чому полягає ваша
точка зору.)
2. Обґрунтування.
Тому,
що...
(Наведіть
причину появи цієї думки, тобто на
чому ґрунтуються докази на підтримку вашої позиції.)
3. Приклад.
Наприклад...
(Наведіть
факти, що демонструють ваші докази, вони зміцнять вашу позицію.)
4. Висновки.
Тому...
(Узагальніть
свою думку, зробіть висновок про те, що необхідно робити; тобто це заклик
прийняти вашу позицію.)
Приклади:
1. Я
вважаю, що самооцінка може впливати на здоров’я.
Тому,
що людина із заниженою самооцінкою часто засмучується,
перебуває в стані стресу. А це погано
впливає на захисні сили організму.
Наприклад,
у людей, що постійно перебувають у
стресовому стані, частіше виникають захворювання серця.
Тому я
вважаю, що, безперечно, самооцінка впливає на
настрій та здоров’я людини.
2. Я
вважаю, що самооцінка може впливати на здоров’я.
Тому,
що людина із завищеною самооцінкою здатна
переоцінювати свої можливості. А значить,
частіше попадає в ризиковані ситуації.
Наприклад,
велосипедист, що має завищену самооцінку, може
переоцінити свої можливості та здійснити
спробу виконати ризикований маневр або
трюк, не маючи достатніх умінь. А це
може призвести до серйозних травм або
навіть складати небезпеку для життя.
Тому я
вважаю, що, безперечно, самооцінка впливає на
здоров’я людини.
Висновок: отже,
ми з’ясували, що самооцінка, безумовно,
може впливати на настрій та здоров’я
людини. Неадекватна самооцінка може стати
джерелом цілої низки проблем.
А
зважена, адекватна самооцінка дозволяє з
гідністю та розумом долати різні життєві
труднощі, здобувати важливі й корисні знання за
будь-яких обставин.
3.
Формування адекватної самооцінки
- Розповідь
учителя
Усі
досягнення людини пов’язані із самооцінкою.
Адекватна
самооцінка дозволяє людині приймати правильні рішення,
досягати поставлених цілей.
—
Чим загрожує занйжена самооцінка?
Люди
із заниженою самооцінкою бояться самостійно приймати
рішення, недооцінюють свої здібності, втрачають кар’єрні можливості та не
можуть домогтися щастя в особистому житті.
Тому
дуже важливо мати адекватну самооцінку, а
якщо нона у вас занижена, спробувати її
підвищити. Процес цей не простий і не
швидкий, але цілком можливий. Давайте
розглянемо кілька способів, за допомогою
яких ви зможете самостійно підвищити свою самооцінку.
Поради
з підвищення самооцінки:
1.
Ніколи не порівнюйте себе з іншими людьми.
Завжди
є люди, які досягли більше, ніж ви:
мають більше гарних речей, краще
навчаються, мають більше друзів. Якщо ви
будете завжди порівнювати свої досягнення з
досягненнями інших людей, ви ризикуєте
«зав’язнути», замість того щоб рухатися до
мети. Краще порівняйте свої досягнення зі
своїми минулими, і ви побачите, як
поступово рухаєтеся вперед.
2.
Необхідно припинити лаяти та зайво критикувати себе.
Неможливо
підвищити самооцінку, постійно повторюючи
негативні висловлювання про себе та свої
здібності. Уникайте негативних висловлювань у
всіх сферах свого життя: щодо зовнішності,
навчання, успіхів тощо. Корекція самооцінки
можлива тільки за допомогою позитивних
суджень про себе.
3.
Із вдячністю приймайте всі компліменти на
вашу адресу.
Якщо
ви будете говорити «Не варто подяки
або нема за що», на підсвідомому рівні
ви будете недооцінювати похвалу, що призведе
до заниженої оцінки своїх досягнень. Це
буде сприяти заниженню самооцінки в цілому.
4.
Частіше використовуйте позитивні твердження для
підвищення самооцінки.
Напишіть
позитивні твердження та носіть папірець із
собою в сумці, або гаманці. Вони
можуть звучати так: «Я люблю себе і приймаю таким, який
(яка) є», «Я розумна людина»,«Я весела та привітна
людина». Частіше повторюйте ці твердження,
особливо вранці і ввечері перед сном.
Спробуйте відчувати позитивні емоції, повторюючи
твердження. Таким чином позитивний ефект зросте
в кілька разів і результат буде досягнутий швидше.
5.
Намагайтесь сприймати як можна більше
позитивної інформації. Запам’ятайте, будь-яка
інформація, що потрапляє в наш мозок,
залишається надовго. Відмовтеся від перегляду
негативних телепередач, читання песимістичної літератури.
Відвідуйте фільми, спектаклі, читайте книги і
дивіться передачі, що сприяють підвищенню самооцінки.
6.
Намагайтеся створити своє коло спілкування
з позитивних, упевнених у собі людей,
які готові прийти вам на допомогу. Спілкування
з негативно налаштованими людьми пригнічує наші
прагнення, унаслідок чого самооцінка знижується.
Пам’ятайте, вам необхідно заохочення, тоді
особистіс-на самооцінка буде зростати.
7.
Складіть перелік ваших особистих досягнень.
Додайте
до нього не тільки найбільші досягнення, алей повсякденні
перемоги. Наприклад: похід до спортивного
залу, генеральне прибирання у своїй
кімнаті, відвідування театру, відмінна оцінка
на екзамені чи контрольній роботі.
Не забувайте регулярно читати цей перелік
і спробуйте відтворити позитивні емоції, пов’язані з кожною подією.
8.
Напишіть докладний перелік позитивних характеристик
вашої особистості.
Наприклад:
ви благородні, чесні, умієте підставити своє
плече друзям, маєте творчі здібності. Чим
довше та докладніше буде список, тим
краще для вас. Якщо ви будете
фокусуватися на своїх позитивних якостях —
це створить атмосферу для нових досягнень.
Якщо ж ви будете постійно думати про
свої недоліки, то це призведе до
заниження самооцінки й нездатності до нових успіхів.
9.
Намагайтеся більше допомагати іншим людям.
Надайте
допомогу оточуючим людям, і вони будуть
високо цінувати ваші позитивні якості. їхня
подяка неодмінно підвищить вашу самооцінку.
10.
Спробуйте проводити більше часу за
улюбленими заняттями.
Займаючись
приємною для вас справою, ви отримуєте позитивні
емоції і тим самим підвищуєте самооцінку.
11.
Живіть згідно зі своїми принципами, не зраджуйте себе.
Якщо
ваше життя буде підкорятися чужим бажанням,
ви не зможете високо цінувати свою
особистість. Якщо ви будете керуватися лише
бажаннями своїх близьких і друзів, ви не зможете
підвищити самооцінку.
12.
Намагайтеся не стояти на місці, дійте.
Це
допоможе вам частіше приймати самостійні рішення,
самостійно вирішувати виникаючі проблеми. Від
цього ви будете відчувати позитивні емоції
і ваша самооцінка підвищиться. Якщо вас
постійно зупиняють якісь страхи або
думка оточуючих людей, ви перестаєте діяти,
ваша самооцінка буде знижуватися.
—
Чим загрожує завищена оцінка?
Особливо
часто завищена самооцінка трапляється серед молодих
людей. Які ж поради ми можемо дати таким людям?
Поради
людям із завищеною самооцінкою:
1.
Прислухайтеся до думки оточуючих, як до
позитивної, так і несхвальної. Часто вони
можуть дати правильну оцінку краще, ніж
ви зможете це зробити самостійно.
2.
Спокійно ставтеся до критики, без агресії і скандалів.
3.
Не впоравшись з дорученою справою, шукайте
причини в собі, а не в оточенні або інших обставинах.
4.
Навчіться розуміти щирість тієї чи іншої
похвали, наскільки вона заслужена і відповідає
реальній дійсності.
5.
Ретельно аналізуйте свої можливості, перш ніж братися за якусь справу чи
доручення.
6.
Не вважайте свої недоліки незначними дрібницями, особливо в порівнянні з
недоліками інших людей.
7.
Будьте більш самокритичними, оскільки самокритика в розумних межах сприяє саморозвитку.
8.
Успішно завершивши справу, подумайте, а чи можна було її зробити ще краще і що
цьому завадило.
9.
Орієнтуйтеся на оцінку своїх результатів іншими людьми, а не задовольняйтеся
власною точкою зору.
10.
Поважайте почуття й бажання інших людей,
оскільки вони також важливі, як і ваші
власні почуття і бажання.
Пам’ятайте,
ваша особистість унікальна і має величезний
потенціал. Правильне розуміння власної самооцінки
допоможе найкраще розкрити ваші здібності й
таланти. Ви станете більш незалежними від
думки оточуючих, ви зможете робити те, що
приємно для вас. Ваше життя буде приносити
вам радість і задоволення. Адекватна
самооцінка додасть вам упевненості у своїх
силах, допоможе зберегти здоров’я й душевну
рівновагу.
Переваги
адекватної самооцінки
Коли
ви оцінюєте себе адекватно, це дає
вам відчуття внутрішньої стабільності. Ви
відчуваєте себе впевнено й завдяки цьому
здатні в більшості випадків будувати позитивні
стосунки з іншими людьми. Адекватна
самооцінка дозволяє вам вигідно підкреслювати й
виявляти власні достоїнства та одночасно якось
компенсувати недоліки. Це сприяє досягненню
успіху в навчанні. Ви відкриті для
сприйняття нового, що дозволяє вам накопичувати
позитивний життєвий досвід і навички.
Маючи
адекватну самооцінку, ви:
- послідовні
у вираженій власних потреб і думок;
- упевнені
у своїй здатності приймати рішення;
- здатні
формувати стосунки з іншими людьми;
- реалістичні
у своїх очікуваннях і маєте менше шансів надмірно критично оцінювати себе
та інших;
- більш
гнучкі в сприйнятті дійсності та краще переносите стрес і невдачі;
- менш
схильні до розвитку психічних захворювань, таких як депресія.
Самооцінка
впливає майже на всі аспекти вашого життя.
Формування
та підтримання здорового реалістичного погляду на
себе перший крок на шляху вирішення
життєвих проблем.
Висновок: Завжди знаходь плюси і позитивне в людях, що тебе
оточують.
Оздоровча вправа – гімнастика для очей
Ілюзія (Японський психотерапевт Ямамото Хашима розробив тест на ступінь
втомлюваності – чим швидше рухаються картинки, тим більше людина втомилася)
V.УЗАГАЛЬНЕННЯ
ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Вправа
«Конверт життєвих ситуацій»
Ситуація 1.
Шестикласник Сергій нещодавно записався до басейну, і тренер вважає його
талановитим. Хоча хлопець займається плаванням не так давно, та вже виграв
змагання. Проте він думає, що тренер помиляється щодо його здібностей, а свою
перемогу у змаганнях вважає випадковою.
Запитання
для обговорення:
•
Яку самооцінку має хлопчик – завищену, занижену чи адекватну?
•
Як ця самооцінка впливає на його поведінку?
• Що ви можете порадити Сергієві? Підсумуйте:
«Те, що Сергій не вірить у себе, може вплинути на його поведінку. Він міркує:
"Для чого старатися, все одно в мене нічого не вийде". А якщо не тре-
нуватись і налаштовуватися на провал, шанси на перемогу зменшуються. Отже,
через свою занижену самооцінку хлопець ризикує розчаруватися в собі й залишити
спорт».
Ситуація 2.
Віта завжди отримує добрі оцінки з усіх предметів. І тому вона здивувалася,
коли почула, що в цьому семестрі в неї невисока оцінка з іноземної мови. Дівчинка
підійшла до вчительки і запитала, над якими темами їй треба попрацювати, щоб
поліпшити результат.
Запитання
для обговорення:
• Яку самооцінку має дівчинка – завищену,
занижену чи адекватну?
•
Як ця самооцінка впливає на поведінку дитини?
• Що ви можете порадити Віті?
Підсумуйте:
«Отримати невисоку оцінку, звісно, неприємно, однак Віта не звинувачує в цьому
інших. Адекватна самооцінка дівчини допомагає їй визначити свої слабкі місця й
поліпшити свій результат».
Ситуація
3. Денис вважає себе дуже та- лановитим співаком, тому для нього стало несподіванкою
передостаннє місце в районному конкурсі талантів. Хлопець пояснює це тим, що
судді поставилися до нього упереджено й підіграли іншим учасникам.
Запитання
для обговорення:
•
Яку самооцінку має хлопчик – завищену, занижену чи адекватну?
•
Як ця самооцінка впливає на його поведінку?
• Що ви можете порадити Денисові?
Підсумуйте:
«Те, що Денис вірить у себе, безумовно, добре. Проте він не може адекватно
оцінити свої можливості й в усіх невдачах звинувачує інших: "Якщо я
програв конкурс — винні судді". Отже, через свою завищену самооцінку
хлопець може упус- тити можливість успішно розвинути свої здібності в інших
сферах».
- Аналіз
результатів тестування з визначення самооцінки
А
зараз настав час дізнатися результатів
тестування. Слід зауважити, що ці результати
не є абсолютними, а є лише інформацією для
роздумів.
Увага!
Діти мають право залишити свої результати
в таємниці. Ця інформація стосується лише їх особисто.
Для
отримання результату вам слід обчислити загальну
суму всіх виставлених вами балів.
Якщо
ви отримали суму, що. дорівнює 21-45
балам, то у вас адекватна самооцінка. Вона
виявляється у впевненій поведінці, доброзичливості. До
своїх помилок ви ставитесь адекватно.
46-59
балів — у вас тенденція до завищеної
самооцінки. Ви зазвичай упевнені у власних
силах та не вважаєте за погрібне виправляти свої
помилки.
60-70
балів завищена самооцінка, що виявляється в
переоцінці своїх можливостей. Свої помилки
ви вважаєте такими, що спричинені зовнішніми
чинниками, але вже точно не власними рішеннями.
20-10
балів занижена самооцінка, що виявляється в
пасивності, у недооцінюванні власних можливостей.
Ви вважаєте належним появу помилок у вашому житті.
Робота в групах. Вправа « Більше – менше». Встановити відповідність. (Якщо
буде час)
Менше
Більше
ПЛАНУВАТИ ДІЯТИ
ЖАЛІТИСЯ ЦІНУВАТИ
СУМНІВАТИСЯ ВІРИТИ
ХМУРИТИСЯ УСМІХАТИСЯ
НЕНАВИДІТИ ЛЮБИТИ
ПІДОЗРЮВАТИ ДОВІРЯТИ
ХВИЛЮВАТИСЯ НАДІЯТИСЯ
БАЙДИКУВАТИ АКТИВНОСТІ
НЕЗДОРОВОЇ ЇЖІ САЛАТУ
ГАЗОВАНОЇ ВОДИ ЧАЮ
НЕВДЯЧНОСТІ ЩЕДРОСТІ
НЕВПЕВНЕНОСТІ ВПЕВНЕНОСТІ
- Практична
робота «Проект самовдосконалення»
Учні
самостійно працюють на окремих аркушах паперу.
Закінчити
роботу можна вдома після додаткового обміркування
та за допомогою батьків або друзів.
Хід
роботи:
1.
Вибір мети.
Чесно
та неупереджено проаналізуйте свої риси характеру
та особисті якості. Можна виписати їх у три стовпчики: ті, що
вам подобаються, ті, яких слід позбутися,
та такі, що вам хотілося б мати. Якщо
є щось таке, що вам найбільше заважає
в житті, поставте за мету позбутися
цієї риси характеру, замінити її на корисну.
2.
Планування досягнення мети.
За
допомогою батьків і шкільного психолога ви
можете дібрати популярну психологічну літературу
для підлітків, у якій даються поради щодо
самовдосконалення, формування адекватної самооцінки.
Плануючи
зміни, пам’ятайте: будь-яку позитивну звичку
рекомендують напрацьовувати протягом 28 днів.
І
тільки після досягнення мети братися за
наступні зміни.
VI.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати
§____ Завершити практичну роботу
VII.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Важливо формувати адекватну самооцінку. Уміння адекватно
оцінювати себе і свої здібності позитивно впливає на поведінку і здоров'я,
сприяє успіху в житті.
Щоб сформувати адекватну самооцінку, необхідно вміти
ставити перед собою мету та завдання в навчанні, житті.
Вправа « Баночка солодких мрій»
Діти по черзі називають свої задуми, мрії , бажання і кріплять паперові
льодяники
На закінчення тренінгу кожен учень отримує пам'ятку, в якій прописані кроки
формування правильної самооцінки.
Прощання. Діти одягають смайлик
на долоні і прощаються.
Немає коментарів:
Дописати коментар